Kas yra „Atliekų kultūra“ egzaminas? 

Jau penktus metus rengiamas visuotinis „Atliekų kultūros“ egzaminas puikus būdas virtualiai ne tik išbandyti savo jėgas, bet ir pagilinti žinias apie atliekų rūšiavimą. Egzamine gali dalyvauti kiekvienas, o geriausių rezultatų pasiekusiam egzamino dalyviui atiteks įspūdingas prizas – elektrinis dviratis.

Gyventojų sąmoningumas auga kartu su žiniomis

Į kokios spalvos konteinerį reikėtų mesti popieriaus ar plastiko atliekas, teisingai atsakytų dauguma, o štai kodėl jų negalima maišyti tarpusavyje, žino toli gražu ne visi.

„Tinkamai rūšiuoti atliekas – pagirtina, tačiau vien to nepakanka. Labai svarbu, kad kiekvienas iš mūsų suprastų, kodėl tai darome ir kokią naudą tai teikia. Tik tuomet atliekų kultūra visuomenėje taps ne rutininiu darbu, o savaime suprantamu pasirinkimu. Atliekų tvarkymas be gyventojų įsitraukimo – kaip Sizifo darbas – sunkus, nepabaigiamas ir beprasmis, todėl nuo pat pradžių kėlėme sau tikslą šviesti visuomenę ir didinti jos sąmoningumą. O virtualus egzaminas – vienas iš įtraukių būdų tai padaryti“, – sako Tomas Vaitkevičius, Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) vadovas ir „Atliekų kultūros“ egzamino iniciatorius.

Skirtingoms amžiaus grupėms – skirtingi klausimai

Laikyti egzaminą galėsite jums patogiu metu nuo 9.00 iki 18.00 val., balandžio 25 dieną prisijungę prie internetinės svetainės https://egzaminas.atliekukultura.lt/. Kaip ir ankstesniais metais registruotis Egzaminui reikės tik naujiems dalyviams – jiems puslapyje bus sukuriama asmeninė paskyra, kurioje galėsite matyti savo rezultatus ir atsisiųsti diplomą. Egzamine jau dalyvavę asmenys be registracijos galės iš karto prisijungti prie asmeninės paskyros naudodami tuos pačius prisijungimo duomenis, o juos pamiršus reikės tik paspausti „priminti slaptažodį“.

Egzaminą sudaro uždaro tipo testo klausimai, parengiami kiekvienai egzamino dalyvių grupei atskirai:

  • 1–4 klasių moksleiviams, testą sudaro 15 klausimų;
  • 5–10 klasių moksleiviams, testą sudaro 20 klausimų;
  • 11 klasių ir vyresniems dalyviams, testą sudaro 20 klausimų.

Nors egzaminas skirtas žinioms pasitikrinti ir pagilinti, geriausiai pasirodę dalyviai kaip ir kasmet bus apdovanoti šauniais rėmėjų įsiteigtais prizais.

Pagrindinis prizas – elektrinis dviratis „E-City COREST Salley“. Elektrinius dviračius Europos rinkai gaminanti įmonė „Litbike“ šį dviratį padovanos geriausių rezultatų pasiekusiam „Atliekų kultūros“ egzamino dalyviui. „E-City COREST Salley“ turi žemo įlipimo rėmo konstrukciją, o elektrinė „Bosch Active“ įranga leidžia su vienu baterijos įkrovimu nuvažiuoti  80–100 km. Dviratyje sumontuota „Shimano“ 7 greičio pavaros. Maksimalus leistinas keleivio su kroviniu svoris – iki 140 kg. Priekinės šakės su amortizatoriais.

„Atliekų kultūra“ Egzaminą organizuoja UAB „VAATC“. Projektą globoja – Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija. Projekto partneriai – Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, šalies regioniniai atliekų tvarkymo centrai: Utenos RATC, Panevėžio RATC, Klaipėdos RATC, Kauno RATC, Šiaulių RATC, Alytaus RATC, Telšių RATC, Tauragės RATC.